Luottamusmiehet - förtroendemännen  

LUOTTAMUSMIEHET (varaluottamusmiehet suluissa)
FÖRTROENDEMÄNNEN (suppleanterna inom parentes)

Ulkomaanliikenne
Utrikesfarten

AALTO SHIPPING COMPANY OY Lauri Vuoriluoto
ALFONS HÅKANS KONSERNI Kai Holmroos
BORE LTD Arto Spännäri
CONTAINERSHIPS avoin
ECKERÖ LINE       Jussi Heimala,
(Jari-Pekka Malinen)
ECKERÖ SHIPPING AB LTD John Eriksson
ESL-SHIPPING LTD     Kai Terimaa
FINNLINES OYJ    Kari Kosonen
(Niclas Seligson)
GODBY SHIPPING    Santeri Vikki
LANGH SHIP OY Matti Hautaniemi
OSM SHIP MANAGEMENT FINLAND OY  Kristian Heiskanen
(Sakari Häyrinen)
PRIMA SHIPPING GROUP avoin
REDERI LILLGAARD    avoin/öppen
REDERI HELMER LUNDSTRÖM AB avoin
NLC FERRY AB OY Wasa Line  Jaakko Suhonen
(Patrick Söderholm)
RONJA MARIN AB LTD avoin
TALLINK SILJA     Jari Ryynänen
(Antti Karjalainen)
VIKING LINE Abp    Heidi Tauriainen
VG-SHIPPING OY  Jaani Snellman
   
VIDAR SHIPPING CO LTD avoin
   

Liikennevirasto
Trafikverket

Avoin
 

Liikenteen turvallisuusvirasto
Trafiksäkerhetsverket

Dan Stenbäck
 

Arctia Oy

Pääluottamusmies/huvudförtroendeman

Markku Kettunen (Patrik Barck)
 

Jäänmurtajat/ isbrytarna

  Patrik Barck

Monitoimimurtajat/ kombi-isbrytarna

Markku Kettunen (Juha Tuomi)

Laivaluottamusmiehet

MTM Fennica, Mikko Valopaasi
MTM Nordica, Juha Tuomi
JM Voima, Timo Kaprio

Arctia Karhu Oy

Antti Rajaniemi (Pauli Holma)
 

Meritaito Oy

Merenmittausalukset / sjömätningsfartyg

Jarkko Moberg (Kimmo Sipilä)

Väyläalukset / farledsfartyg
Öljyntorjunta-alukset / oljebekämpningsfartyg

Lauri Taralainen (Juha Antinoja)


Finferries

Suomen Saaristovarustamo Oy /
Finlands skärgårdsrederi AB

Tom Olin (Tommi Karhunen)

Suomen Lauttaliikenne Oy /
Finlands Färjetrafik Ab

Roger Sandberg

Hailuodon lautta / Karlö färjan

Timo Grönlund

 

Finnpilot Oy

Matti Poskiparta


Nordic Jetline Finland Oy

Göran Jansson
 

Suomenlinnan liikenne Oy

Sveaborgs trafik

Jaakko Mäkinen

 

Satama ala:
Hamnbranschen:

Valtakunnallinen luottamusmies / riksomfattande förtroendeman

Avoin

Paikalliset / lokala

Hanko/Hangö          

Mats Rautio (Sami Kari)

Kemi                            

Petter Tähtinen

Hamina- Kotka                             

Ari Ström

Mariehamns Hamn Ab Jesper Sindén

Turku/Åbo                     

Antti Laurila